fogalmak

a szabadvezetékes hálózat


A szabadvezetékes hálózat bármely feszültségszinten alkalmazható. A villamos energia továbbítására használt szabadvezetékek közös jellemzője, hogy a táppont és a fogyasztó közötti nyomvonalat a távvezeték oszlopai jelölik ki. Egy oszlopsoron akár két rendszer is vihető. A nagyfeszültségű, átviteli hálózati oszlopokra nem fűzhető fel más feszültségszint, viszont a kis- és középfeszültségű hálózat indokolt esetben vihető közös oszlopsoron.


A kábeles hálózat


Közép- és kisfeszültségen egyre több helyen kizárólag kábeles hálózatot létesítenek. A kábeles hálózat kialakításából adódóan nincs szükség oszlopokra, mivel a földben fut. Ennek számos előnyevan. Kisebb például az áramütéssel járó balesetek valószínűsége, több lehetőség van épületek létesítésére, stb. A kábeles hálózat építése bonyolultabb, ezért drágább is, mint a szabadvezetékes hálózaté. Előnye a szabadvezetékes hálózattal szemben, hogy kevésbé érzékeny a környezeti hatásokra, mivel a talaj megvédi ezektől. Ebből fakadó hátrány, hogy a kábelek állapotának felmérése, a kábelhibák lokalizálása meglehetősen nehéz feladat.


Kisfeszültség


Az 1kV-nál nem nagyobb feszültségszint. Lakott területeken húzódó villamos hálózat feszültség szintje. Lakossági fogyasztók, vállalkozások, közintézmények ellátására alkalmas feszültség szint.


Középfeszültség


Az 1kV-nál nagyobb, de 35kV-nál nem nagyobb feszültségszint. Lakossági fogyasztók középfeszültségű vezetékre közvetlenül nem kapcsolódhatnak. Középfeszültségű hálózatra való csatlakozás esetén saját transzformátorállomást kell létesíteni.


Nagyfeszültség


A 35 kV-nál nagyobb feszültségszint. Nagyfeszültségű hálózatra való csatlakozás esetén saját transzformátorállomást kell létesíteni.

Nagyfeszültségű kábeleket jórészt a 120 kV-os főelosztó-hálózaton alkalmaznak, mivel belvárosi környezetben nem megoldható a szabadvezetékes építésmód. A problémás diagnosztika és szerelhetőség miatt azonban a nagyfeszültségű hálózat javasolt építési módja a szabadvezetékes hálózat. Léteznek 220 kV-os kábelek is.


A hazai elosztóhálózaton alkalmazott feszültségszintek és az ezeken alkalmazott kialakítások:


Nagyfeszültség

120 kV: nagyfeszültségű elosztóhálózat, hurkolt kialakítás, hurkolt üzemeltetés, szabadvezetékes és kábeles létesítési mód, közvetlen földelés

Középfeszültség

35 kV: középfeszültségű elosztóhálózat, íves kialakítás, sugaras üzemeltetés, szabadvezetékes és kábeles létesítési mód

20 kV: középfeszültségű elosztóhálózat, íves kialakítás, sugaras üzemeltetés, szabadvezetékes és kábeles építési mód, kompenzált hálózat

10 kV: középfeszültségű elosztóhálózat, íves kialakítás, sugaras üzemeltetés, kizárólag kábeles építési mód, impedancián keresztüli földelés

Kisfeszültség

0,4 kV: kisfeszültségű kommunális hálózat, íves vagy sugaras kialakítás, sugaras üzemeltetés, szabadvezetékes vagy kábeles építési mód, közvetlen földelé


KÖF/KIF transzformátor állomás


Ez egy olyan speciális kisfeszültségű csatlakozási lehetőség, amikor az ingatlan határára telepítik a transzformátor állomást. (Energia igény legalább 3x80 Amper.)


NAF/KÖF transzformátor állomás


Ez egy olyan speciális középfeszültségű csatlakozási lehetőség, amikor az ingatlan határára telepítik a transzformátor állomást. (Energia igény legalább 3x80 Amper.)